Tarihçe

OKULUMUZ TARİHÇESİ

Namık Kemal Lisesinin Bahçesinden ayrılan 6 dönümlük bir alanda oluşan okulumuz şu anda 4 ayrı bloktan meydana gelmiştir. Namık Kemal Lisesinin Ortaokul sınıfları 1965-1966 öğretim yılı başında ayrılarak Barbaros Ortaokulu adı altında bağımsız olarak öğretime başlamıştır.Şimdiki A Blok binamızın yapımı bittikten sonra Bakanlık emirleri gereğince Öğretmenler Kurulu marifetiyle okul adının yeniden saptanması istenir.Öğretmenler Kurulu Alsancak semtinde başka Ortaokul bulunmadığından okulun adının ALSANCAK ORTAOKULU olmasını önerir.Öneri Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanarak 07.Ocak.1966 tarih ve 1993 sayılı Tebliğler dergisinde yayınlanır.O tarihten sonra Alsancak Ortaokulu olarak eğitim öğretime hizmet vermeye başlar.

Okulun ilk Müdürü Lütfi Dağlar´dır.Namık Kemal Lisesi erkek lisesi olduğundan Alsancak Ortaokulu ilk öğretim yılında karma öğretime başlamış ve kız öğrenci kayıt edilmiştir.Alsancak Ortaokulunun ikinci Müdürü Aysal Aytaç´dır.1966-1967 öğretim yılında Koruma Derneği kurulur ve okulun ihtiyacı olan araç ve gereçler tamamlanır.1969 Haziran ayında üçüncü Müdür Ertuğrul Yasakçı atanır. Çevrede öğrenci sayısının artışı nedeniyle okul bahçesine 4 derslik ek bina yapımına 1976 yılında başlanır.Şu anda D blok adı altında hizmet veren binamız 1977 yılında iş atölyesi laboratuvar olarak hizmete girer. İlköğretim uygulaması nedeniyle okul bahçesinden bir bölüm ayrılarak İzmir Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından yaptırılan MELİH ÖZAKAT İLKOKULU adıyla eğitime başlar. Çevrede öğrenci artışı ve Alsancak Ortaokuluna yoğun talep dolayısıyla ek binaya ihtiyaç duyulmuştur.Şimdiki B blok binamızın yapımına 1985 yılında başlanmış 1987 yılında bitirilerek eğitim öğretime başlamıştır. 1997 yılında zorunlu eğitimin 8 yıla çıkarılması dolayısıyla okulun adı ALSANCAK İLKÖĞRETİM OKULU olmuştur.Alsancak semtinde giderek öğrenci azalması sebebiyle Alsancak İlköğretim Okulu ile Melih Özakat İlköğretim Okullarının birleştirilmesi İzmir Valiliğince onaylanmıştır.01.07.2002 tarihinde birleştirilen okulların yeni adı ALSANCAK MELİH ÖZAKAT İLKÖĞRETİM OKULU olmuştur. Okulların birleştirilmesi ile okul Müdürlüğüne Alsancak İlköğretim Okulu Müdürü Sevgi ALTINKILIÇ, daha sonra Yavuz YILMAZ Okul Müdürü olarak  hizmet etmiştir.

Günümüzde C ve D Bloklar Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınmıştır.Okulumuz Eğitim ve Öğretime A ve B Bloklarla "ALSANCAK MELİH ÖZAKAT İLKOKULU" olarak  devam etmektedir.Okul Müdürümüz Fazıl Ahmet ARDUÇ  26.09.2014 tarihinde okulumuzda görev başlamış olup halen görevi sürdürmektedir.Yazdır: